Zgodnie z przepisami prawa, Grupa Kapitałowa LOTOS jako pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników powołuje komisję bezpieczeństwa i higieny pracy jako swój organ doradczy
i opiniodawczy. W skład komisji wchodzą zarówno przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby BHP i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz przedstawiciele pracowników tj. związków zawodowych. Przewodniczącym komisji jest przedstawiciel pracodawcy czyli Pełnomocnik ds. Przedstawicielstwa Pracowniczego. Zadaniem Komisji jest dokonywanie przeglądu warunków pracy, okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy oraz współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Posiedzenia te odbywają się w godzinach pracy. W przypadkach uzgodnionych z Pracodawcą, Komisja korzysta z ekspertyz i opinii specjalistów spoza zakładu pracy, wykonanych na koszt pracodawcy.
Pracownicy Grupy LOTOS niezależnie od zajmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy odbywają szkolenia wstępne i okresowe. Podczas szkoleń okresowych BHP oprócz kursu teoretycznego uczestniczą również w praktycznych ćwiczeniach gaszenia pożarów przy użyciu sprzętu gaśniczego (trenażer pożarowy) oraz udzielania pierwszej pomocy. W zależności od grupy zawodowej, pracownicy przechodzą w ramach szkoleń okresowych szkolenia w formie e-learningu (grupy administracyjne, inżynieryjno-techniczne, kierownicze). Szkolenia okresowe BHP dla grupy robotniczej, zgodnie z wymogami prawa, pracownicy odbywają w formie stacjonarnej. Jako, że większość pracowników na stanowiskach robotniczych wykonuje prace szczególnie niebezpieczne, szkolenia te odbywają się corocznie. System szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy to nie tylko szkolenia obowiązkowe BHP wynikające z przepisów prawa.